Snabbväxande Arema Rental litar på Volvo och Swecon
18 dec. 2025
Arema Heavy Rental Sverige AB har på några få år utvecklats till Sveriges ledande maskinuthyrningsföretag. Nu siktar företaget på fler svenska depåer, en eventuell satsning på den norska marknaden – och då behövs även fler maskiner. I slutet av september levererade Swecon fem nya Volvo L90H som hyrs ut till NSR:s återvinning i Helsingborg.
För cirka fyra år sedan bildades Heavy Rental Group som köpte skånska Norrvidinge Rental och Arema Rental i Stockholm. Ungefär samtidigt utökades ägargruppen med en femte delägare, Björn Janström som gick in som vd.
– Jag kom närmast från Hedin Bil som ansvarig för lastbilsdivisionen. Vi gjorde en bra resa där under sex år. Tanken var att göra samma med Arema Heavy Rental, säger Björn Janström.
Jodå, det blev en bra resa även där. Från två depåer till åtta depåer med god geografisk spridning. Från en årsomsättning på 60 miljoner kronor till 200 miljoner kronor. Och det stannar inte här. I maskinflottan finns alla sorters anläggningsmaskiner samt sorteringsverk i olika storlekar och fokusområdet är industri, infrastruktur, recycling, hamn och anläggning.
– I slutet av 2026 ska vi ha öppnat ytterligare två depåer, i Stockholm Syd och i norra Norrland. Vi har även tittat på Skandinavien, men marknaderna ser lite olika ut. Det som ligger närmast till hands är Norge, men det blir aktuellt först när vi känner att vi täcker hela Sverige, fortsätter Björn Janström.
Framgångsrecept
Det säger sig självt att framgångarna inte kommit av sig själv. En hög grad av kundservice – allt från snabba transporter till specialutbildad personal – är starkt bidragande. En annan viktig faktor är valet av maskinleverantör.
– Vi har alla förekommande märken, men vi har överlägset flest Volvo. Det är bra maskiner och vi har ett gott samarbete med säljsidan på Swecon i Staffanstorp. Swecons servicenät är en annan fördel, liksom deras serviceavtal och garantier.
Det senaste året har Arema Heavy Rental Sverige köpt 40 Volvomaskiner från Swecon. Den senaste leveransen – de aktuella fem Volvo L90H som ska jobba på återvinning i Helsingborg – har utrustats på Swecon i Staffanstorp med bland annat lång bom, våg och brandsläckningsutrustning.