
Branschen har utmaningar men Volvo Construction Equipment levererar goda resultat under andra kvartalet 2025
17 juli 2025
Medan orderingången och leveranserna har ökat, och den totala maskinmarknaden också har vuxit – jämfört med samma period föregående år – påverkades även detta andra kvartal av en fortsatt nedgång i försäljningen för Europa och Nordamerika på grund av osäkerhet på marknaden.
Under andra kvartalet 2025 minskade nettoomsättningen med 6 % till 22 906 Mkr (24 423). Justerat för valutakursförändringar ökade nettoomsättningen med 2 %, varav maskinförsäljningen ökade med 2 % och serviceförsäljningen var oförändrad. Det justerade rörelseresultatet minskade till 2 993 Mkr (3 888), vilket motsvarar en justerad rörelsemarginal på 13,1 % (15,9).
Under andra kvartalet har nettoorderingången ökat med 24 %, med ökning av ordrar på Volvo-varumärket med 26 %, drivet av Europa och Asien. I Europa ökade återförsäljarnas orderingång i takt med att lagerpåfyllningen fortsatte. Orderingången i Nordamerika ökade men var fortsatt på en relativt låg nivå. Leveranserna under andra kvartalet var också 11 % högre än föregående år.
Strategiska investeringar för att stärka Volvo CE:s position
Volvo CE har fortsatt att stärka sin position genom att göra ett antal strategiska drag under de senaste månaderna. Dessa inkluderar en utökning av sin globala närvaro inom bandgrävare med investeringar i tre huvudsakliga produktionsanläggningar: Sydkorea, Sverige och Nordamerika.
Företaget har också beslutat att avyttra hela sin 70-procentiga andel i SDLG för 8 miljarder kronor till en fond som huvudsakligen ägs av Lingong Group, och förvärva återförsäljaren Swecons verksamhet i Sverige, Tyskland och Baltikum, inklusive Entrack för 7 miljarder kronor från Lantmännen. Dessa förväntas slutföras under andra halvåret.
Melker Jernberg, chef för Volvo CE, sa: ”I en tid av osäkerhet på marknaden fokuserar vi på att hålla oss närmare våra kunder än någonsin tidigare, samtidigt som vi upprätthåller en solid prestation och investerar i framtiden. Dessa strategiska avtal hjälper oss inte bara att möta den växande kundefterfrågan, utan med tillägget av Swecon är vår ambition att äga och förvalta majoriteten av vår verksamhet inom anläggning i Europa, vilket stärker vår kapacitet för försäljning av helhetslösningar och serviceverksamhet i regionen.”
Marknadsutveckling
Medan den totala maskinmarknaden växte jämfört med föregående år, har andra kvartalet också påverkats av en minskning med 10 % i både Europa och Nordamerika. I Europa var slutkundernas efterfrågan fortfarande något mättad och maskiner i återförsäljarnas lager hade ännu inte nått slutkunderna, medan den nordamerikanska marknaden minskade på grund av ompositionering av hyresflottor samt lägre slutkundernas efterfrågan på grund av osäkerhet i marknadsutsikterna.
Den kinesiska marknaden har reagerat positivt på den senaste regeringens politik för att stimulera fastighetssektorn, främst genom att driva efterfrågan på mindre maskiner. Detta har bidragit till en ökning med 26 % av marknadsutvecklingen för regionen. Sydamerika har ökat med 8 % på grund av förbättrat marknadssentiment i Argentina och Peru, medan Asien exklusive Kina har ökat med 6 % tack vare tillväxt i Sydostasien, Mellanöstern, Turkiet och Indien.
Tabell 1. Volvo Construction Equipment, nettoomsättning per marknadsområde, i miljoner svenska kronor (SEK).
Senaste nyheterna om Volvo CE
- 17 juli 2025 |
-
11 juli 2025 | news
Volvo Construction Equipment belönat med Red Dot-pris för ny elektrisk design
-
24 juni 2025 |
Volvo CE omfokuserar sin närvaro i Kina – avyttrar sina aktier i SDLG
-
24 juni 2025 |
Lantmännen har tecknat avtal om att avyttra Swecon till Volvo Construction Equipment
-
10 juni 2025 | pressrelease
Volvo Construction Equipment gör strategisk investering i global bandgrävmaskinproduktion
Kontakt
