Kampanj

Swecon söker servicetekniker

Arbeta hos marknadsledaren

Vi erbjuder dig chansen att utforska din nyfikenhet medan du strävar efter dina drömmar. Anslut till vårt team och få bästa kunskapen om den senaste tekniken och delta i vårt fortlöpande utbildningsprogram. Hos marknadsledaren Swecon arbetar du med anläggningsmaskiner från Volvo Construction Equipment, en av världens ledande tillverkare av dumprar, hjullastare, grävmaskiner, väganläggningsmaskiner och kompaktmaskiner. Vi finns representerade på 34 orter i landet.

Jag vill veta mer

 

 

Servicetekniker hos Swecon

  • Du får arbeta med Volvo anläggningsmaskiner som är de bästa i sin klass.

  • Du är självgående och kommer utföra diagnoser av fel och funktionsstörningar på de mekaniska, hydrauliska, elektriska och elektroniksystemen.

  • Att reparera och renovera maskiner som väger upp till 90 ton är en del av det roliga, liksom att utrusta maskinerna enligt kundens önskemål med t ex olika redskap.

  • Varje dag för med sig en ny varierad och tekniskt krävande miljö där du har ett nära samarbete med våra kunder.

 

Möt Freddy Mannström

Freddy Mannström har arbetat som servicetekniker hos Swecon i Uppsala i åtta år. Hans intresse för maskiner började när han var liten pojke i sin pappas garage. Idag lever han sin dröm – ett familjeliv nära naturen i kombination med ett flexibelt jobb hos Swecon.

Möt Freddy (YouTube)

 

Anmäl intresse som servicetekniker

 

 

Frågor? Kontakta din lokala anläggning!

Borlänge: Tord Lindblom, +46705204115, tord.lindblom@swecon.com

Gällivare: Peter Oskarsson, +46721447210, peter.x.oskarsson@swecon.com

Gävle: Anders Köijer, +46722422696, anders.koijer@swecon.com

Göteborg: Oskar Carlsson, +46105569182, oskar.carlsson@swecon.com

Halmstad: Marc Rask, +46766976936, marc.rask@swecon.com

Jönköping: Marie L Norberg, +46705713039, marie.norberg@swecon.com

Karlstad: Mattias Mattsson, +46105562106, mattias.mattsson@swecon.com

Kiruna: Urban Widell, +46725574504, urban.widell@swecon.com

Linköping: Sören Johansson, +46705949446, soren.johansson@swecon.com

Luleå: Conny Eriksson, +46725348214, conny.y.eriksson@swecon.com

Skellefteå: Per-Anders Wermelin, +46790608905, per-anders.wermelin@swecon.com

Skövde: Mats Karlsson, +46730745914, mats.karlsson@swecon.com

Staffanstorp: Magnus Lindahl, +46105560257, magnus.lindahl@swecon.com

Stockholm: Jan-Erik Frantz, +46702177475, jan-erik.frantz@swecon.com

Sundsvall: Stefan Cantzler, +46706268567, stefan.cantzler@swecon.com

Södertälje: Tommy Idh, +46761112606, tommy.idh@swecon.com

Umeå: Roger Forsgren, +46720857704, roger.forsgren@swecon.com

Uppsala: Peter Gäreskog, +46105562029, peter.gareskog@swecon.com

Västerås: Dennis Andersson, +46766963681, dennis.andersson@swecon.com

Växjö: Niklas Thorbjörn, +46705738336, niklas.thorbjorn@swecon.com

Örebro: Viktor Andersson, +46766960049, viktor.z.andersson@swecon.com


Att arbeta på Swecon

Läs mer om några av våra tjänster eller sök bland våra lediga jobb.

  • Att arbeta på Swecon

    Lär dig mer om vår långsiktiga vision, vår arbetsplats och spännande arbetsområden.

    Att arbeta på Swecon

  • Utvecklas med oss

    Välj bland en rad möjligheter där du kan utvecklas – både som person och inom ditt yrke.

    Utvecklas med oss 

  • Studenter och nyutexaminerade

    Oavsett om du skriver ditt examensarbete eller bara vill få praktisk erfarenhet parallellt med din utbildning, erbjuder Swecon dig möjligheten att sparka i gång din framtid hos oss! Ta chansen till att ligga ett steg före och komma i gång på din nya och spännande karriärväg.

    Studenter och nyutexaminerade

  • Lediga jobb

    Ta ditt nästa steg i karriären och utveckla din passion. Här hittar du olika lediga befattningar inom Sweconkoncernen.

    Lediga jobb